Тур де Франс 2022, жене

Article

August 9, 2022

Тур де Франс Фемес 2022 (званично Тоур де Франце Феммес авец Звифт) био је прво издање Тоур де Франце Феммес, једне од две велике туре за жене. Трка се одржала од 24. до 31. јула 2022. и била је 16. трка на УЦИ светској турнеји за жене 2022. Трка је уследила након година кампање женског професионалног пелотона за трку еквивалентну мушкој Тур де Франсу, након што су историјски покушаји пропали због финансијских потешкоћа, ограничене медијске покривености и проблема са заштитним знаком. Трку је организовала Амаури Спорт Организатион (АСО), која организује и мушки Тур де Франс. Трку је победила Анемиек ван Влеутен из Мовистар тима. На старту трке, ван Влеутен је патила од стомачне бубе, због чега је изгубила скоро минут од неких својих ривала за жути мајо. На крају је успела да се опорави док је трка стигла до планина. На седмој етапи, ван Влеутен је напао на првом успону, пре него што је сам возио последњих 60 километара (37 миља) да би победио на етапи за више од три минута, прелазећи у том процесу у жуту мајицу. Победу је потврдила освајањем своје друге узастопне етапе следећег дана, која је завршила на врху Ла Супер Планцхе дес Беллес Филлес. Друго место припало је Деми Волеринг из СД Воркса, која је на обе планинске етапе завршила као друга иза ван Влеутена и тако учврстила своје место у генералном пласману (ГЦ). Подијум је заокружила Катарзина Ниевиадома из Цанион-СРАМ. Одржала је константан учинак током првих шест етапа, добијајући време на неким од својих ривала за подијум пре него што је завршила међу првих пет на обе планинске етапе и тако запечатила своје место на подијуму. У осталим класификацијама трке, Марианне Вос из тима Јумбо–Висма је освојила бодовну класификацију. Завршила је међу првих пет на свакој од првих шест етапа, уз две победе у етапи. Вос је такође држао маиллот јауне од друге до шесте етапе. Осим што је завршио као други у ГЦ, Волеринг је такође узео дрес на точкице као победник класификације Краљице планина (КоМ). Ширин ван Анроој из Трек–Сегафредоа је понела бели дрес као победник у класификацији младих возача, који је додељен најбољепласираном ГЦ возачу до 23 године. време међу своја три најбоље пласирана возача. Вос је такође узела награду за супер-борбеност како би додала свом зеленом дресу и две етапне победе. Све у свему, трка је била високо хваљена од стране јавности, медија, тимова и возача – са великом публиком и великом ТВ гледаношћу. Као прва званична женска Тур де Франс од 1989. године, трка је уживала велику медијску покривеност широм света. Директор трке Марион Рус је приметила да има простора за побољшање у будућим издањима, и уопште у женском бициклизму.

Тимови

У трци су учествовале 24 екипе. Свих 14 УЦИ женских светских тимова је аутоматски позвано. Придружило им се 10 УЦИ женских континенталних тимова – три најбоља УЦИ женска континентална тима за 2021. (Цератизит–ВНТ Про Цицлинг, Паркхотел Валкенбург и Валцар–Травел & Сервице) добила су аутоматску позивницу, а осталих седам тимова је одабрала Амаури Спорт Организатион (АСО), организатори Турнеје. Тимови су објављени 30. марта 2021. Трку су стартовала 144 возача, из 25 националности – са највећим процентом Холанђана (20% пелотона). УЦИ женски светски тимови УЦИ женски континентални тимови

Рута и етапе

У октобру 2021, руту је објавила директорка трке Марион Русе. Састојао се од осам етапа током осам дана трке (пошто није било дана одмора као код дужих етапних трка), покривајући укупно 1.033 километра (642 миље). Трка је почела етапом на Јелисејским пољима, раније истог дана када је завршена мушка турнеја. Рута је укључивала шљунчане делове у виноградима Шампањца, етапе у планинама Вогези (укључујући најдужу, етапу 5, од 175,6 км (109,1