Финале ФА купа 1987

Article

May 22, 2022

Финале ФА купа 1987. између Ковентри Ситија и Тотенхем Хотспура 16. маја 1987. на стадиону Вембли у Лондону, Енглеска, било је 106. финале ФА купа, примарног купа енглеског фудбала. То је било треће финале за Тотенхем Хотспур у седам година, тим је освојио трофеј 1981. и 1982. године, док је Ковентри имао први наступ. Оба клуба су те сезоне била у Првој лиги Фудбалске лиге, што им је омогућило улазак у такмичење у трећем колу. Сваки од њих је победио по пет утакмица на путу до финала, при чему је Ковентри победио Лидс јунајтед са 3–2, а Тотенхем је победио Вотфорд са 4–1 у својим полуфиналима. Оба клуба су снимила песме у знак сећања на пласман у финале. Након што је децембарски првенствени меч између две стране завршио резултатом 4-3 за Ковентри, и менаџер Тотенхема Дејвид Плет и заједнички менаџер Ковентрија Џон Силет очекивали су узбудљиво финале. Нил Миџли је судио меч пред 96.000 гледалаца. У року од два минута од почетка, Тотенхем је повео. Крис Ведл је одиграо центаршут са десног крила, а Клајв Ален је савладао дефанзивца Тревора Пика на лопту и главом поред Стива Огризовића у голу Ковентрија. Седам минута касније резултат је био изједначен: дубок центаршут Грега Даунса је Кеитх Хоуцхен упутио Дејву Бенету који је заобишао Реја Клеменса и погодио лопту поред Стива Хоџа у угао гола Тотенхема. Сирил Реџис из Ковентрија је поништио гол, а онда је, пет минута пре полувремена, Тотенхем вратио предност од једног гола. Слободан ударац који је извео Ходл дотакао је Гери Мабут и одбио се у даљи угао гола Ковентрија. Средином другог полувремена, Ковентри је још једном био изједначен, а Хоуцхен је бацио лопту на центаршут Бенета скочивши главом, што ће касније бити изабрано за ББЦ-јев гол сезоне. С обзиром на то да је утакмица била чак и на крају, било је потребно продужетак да се одлучи меч. Једини гол у продужетку постигнут је у првој трећини када је центаршут Лојда Мекграта одбио Мабутово лево колено и преко Клеменс за аутогол, чиме је коначни резултат био 3–2 за Ковентри. Многи стручњаци овај меч сматрају једним од највећих финала у историји такмичења, а коментатор телевизије ББЦ Џон Мотсон га је назвао „најбољим финалом Купа које сам имао задовољство да коментаришем“. Аленов гол био је његов 49. гол у сезони за Тотенхем који од 2021. остаје клупски рекорд. Након што је освојио ФА куп, Ковентри би се нормално квалификовао за учешће на Европском купу победника купова 1987–88, али забрана енглеским клубовима у европском фудбалу након катастрофе на стадиону Хејсел значила је да нису могли да учествују, заједно са Тотенхемом који је би се квалификовао за Куп УЕФА 1987–88 пошто је завршио трећи у лиги.

Позадина

ФА куп је годишњи нокаут турнир који укључује фудбалске клубове професионалних и аматерских мушких асоцијација у систему енглеске фудбалске лиге. То је најстарије фудбалско куп такмичење на свету. Турнир 1986–87 почео је у августу 1986. прелиминарном рундом, након чега су уследиле квалификационе рунде, а затим и рунде самог турнира које су кулминирале финалом. У складу са нивоом у оквиру лигашког система, многи тимови су се опростили од каснијих кола. Као клубови Прве лиге, Ковентри Сити и Тотенхем Хотспур су се опростили од трећег кола у којем су играла последња 64 тима у такмичењу. Финале 1987. је било 106. финале које је одиграно од када је први пут одржано 1872. У два лигашка меча између Ковентрија и Тотенхема током сезоне, свака екипа је победила на домаћем терену. Утакмицу на Вајт Харт Лејну у новембру 1986. победио је Тотенхем са 1-0, а Ален је постигао једини гол. Реванш меч на Хајфилд Роуду у Ковентрију одржан је месец дана касније, убрзо после Божића. У мечу који је историчар из Ковентри Ситија Џим Браун описао као „епски сусрет“, Тотенхем је на полувремену водио са 2–1, али је Дејв Бенет преокренуо игру после меча.