ФА куп 1986–87

Article

May 24, 2022

ФА куп 1986–87 био је 106. сезона најстаријег светског фудбалског такмичења нокаутом, ФА купа. Такмичење је освојио Ковентри Сити, који је у финалу на стадиону Вембли победио Тотенхем Хотспур резултатом 3–2, после продужетака. То је био једини пораз Тотенхема у осам финала до тада. Турнир је почео у августу 1986. са тимовима који нису у лиги учествовали у квалификационим рундама.

Прави први круг

Тимови из Треће и Четврте дивизије фудбалске лиге су ушли у ово коло, плус Алтринцхам, Рунцорн, Фрицклеи Атхлетиц и Телфорд Унитед, добили су поздраве. Прво коло утакмица одиграно је током викенда 15-16. новембра 1986, са изузетком утакмице Бристол Роверс – Брентфорд. Репризе су се играле или у мечевима средином недеље 17-18 или 24.

Прави други круг

Друга рунда утакмица одиграна је од 6. до 7. децембра 1986, а репризе су се играле од 9. до 10.

Прави трећи круг

У ово коло ушле су екипе из Прве и Друге фудбалске лиге. Већина утакмица трећег кола ФА купа одиграна је током викенда 10-11. јануара 1987. Различити мечеви и репризе одигране су чак до 31. јануара. Носиоци Ливерпула су елиминисани од Лутон Тауна.

Прави четврти круг

Четврто коло се играло углавном током викенда 31. јануара – 1. фебруара 1987. Сви остали мечеви су одиграни 3-4. фебруара.

Прави пети круг

Пети сет утакмица одигран је током викенда 21-22. фебруара 1987, са првим репризама 24.-25.

Прави шести круг

Шесто коло утакмица ФА купа одиграно је током викенда 14-15. марта 1987. Није било реприза.

Полуфинале

Седмоструки победник Тотенхем Хотспур извучен је са финалистима из 1984. Вотфордом за полуфинале Вила Парка, у којем су становници Северног Лондона победили 4-1 и стигли до осмине финала, пошто су победили у свим претходним финалима ФА купа. Хилсборо је био место одржавања другог полуфинала. Лидс Јунајтед, којим је управљао њихов бивши капитен Били Бремнер, се залагао за промоцију у Другој лиги и направио свој први озбиљан изазов за велики трофеј у више од 10 година. Противници су им били Ковентри Сити, који никада раније није стигао до полуфинала ФА купа. У блиској утакмици, Ковентри је победио са 3–2.

Финал

После два минута, Клајв Ален је постигао свој 49. гол у сезони, пробио је голмана Стива Огризовића на стативу са центаршута Криса Ведла. Међутим, за седам минута, Ковентри је био изједначен преко Дејва Бенета, који је поражен у финалу Купа 1981. за Манчестер Сити од стране Спарса. Тотенхем се вратио испред пет минута пре продора преко дефанзивца Герија Мабута. Средином другог полувремена Ковентри је поново био изједначен – центаршут Бенета са десне стране дочекао је нападач Кеитх Хоуцхен скочивши главом. Резултати су остали на нивоу до краја, а утакмица је ушла у продужетке. У шест минута, Мабут је постигао аутогол након што је Лојд Мекграт центрирао лопту и одбила се са колена дефанзивца Спарса и преко голмана Реја Клеменса.