Finał Pucharu Anglii 1987

Article

May 21, 2022

Finał FA Cup z 1987 roku pomiędzy Coventry City i Tottenhamem Hotspur, który odbył się 16 maja 1987 roku na stadionie Wembley w Londynie, był 106. finałem FA Cup, głównego rozgrywek pucharowych angielskiej piłki nożnej. To był trzeci finał Tottenhamu Hotspur w ciągu siedmiu lat, zespół zdobył trofeum w 1981 i 1982 roku, podczas gdy Coventry zadebiutowało po raz pierwszy. Oba kluby były w tym sezonie w Football League First Division, co dało im wejście do rozgrywek w trzeciej rundzie. Każdy z nich wygrał pięć meczów w drodze do finału, z Coventry pokonując Leeds United 3-2, a Tottenham pokonując Watford 4-1 w swoich półfinałach. Oba kluby nagrały piosenki upamiętniające dotarcie do finału. Po grudniowym meczu ligowym pomiędzy obiema drużynami, który zakończył się wynikiem 4:3 z Coventry, zarówno menedżer Tottenhamu David Pleat, jak i współ-manager Coventry John Sillett spodziewali się ekscytującego finału. Neil Midgley poprowadził mecz przed 96-tysięczną publicznością. W ciągu dwóch minut od rozpoczęcia meczu Tottenham objął prowadzenie. Chris Waddle dośrodkował z prawego skrzydła, a Clive Allen pokonał obrońcę Trevora Peake'a i pokonał Steve'a Ogrizovica w bramce Coventry. Wyniki były wyrównane siedem minut później: głębokie dośrodkowanie Grega Downsa skierował Keith Houchen do Dave'a Bennetta, który okrążył Ray'a Clemence'a i uderzył piłkę obok Steve'a Hodge'a w róg bramki Tottenhamu. Cyrille Regis z Coventry zdobył nieuznaną bramkę, a pięć minut przed przerwą Tottenham odzyskał jednobramkowe prowadzenie. Rzut wolny Hoddle'a został dotknięty przez Gary'ego Mabbutta i odbił się w daleki róg bramki Coventry. W połowie drugiej połowy, Coventry ponownie wyrównało, a Houchen zamienił dośrodkowanie Bennetta ze skokiem głową, który później został wybrany jako bramka sezonu BBC. Przy grze nawet w pełnym wymiarze godzin, do rozstrzygnięcia meczu potrzebny był dodatkowy czas. Jedyny gol w dogrywce został strzelony w swoim pierwszym okresie, kiedy dośrodkowanie Lloyda McGratha zapętliło lewe kolano Mabbutta i nad Clemence'em dla bramki samobójczej, dzięki czemu ostateczny wynik 3-2 do Coventry. Mecz jest uważany przez wielu ekspertów za jeden z najlepszych finałów w historii rozgrywek, a komentator telewizji BBC John Motson nazwał go „najlepszym finałem pucharu, jaki miałem przyjemność komentować”. Gol Allena był jego 49. golem w sezonie dla Tottenhamu, który od 2021 r. pozostaje rekordem klubu. Po wygraniu Pucharu Anglii, Coventry normalnie zakwalifikowałoby się do udziału w Pucharze Zdobywców Pucharów w latach 1987-88, ale zakaz angielskich klubów w europejskiej piłce nożnej po katastrofie na stadionie Heysel oznaczał, że nie mogli wziąć udziału, wraz z Tottenhamem, który zakwalifikowałby się do Pucharu UEFA 1987-88, zajmując trzecie miejsce w lidze.

Tło

FA Cup to coroczny turniej pucharowy, w którym biorą udział profesjonalne i amatorskie męskie kluby piłkarskie w systemie angielskiej ligi piłkarskiej. To najstarsze na świecie rozgrywki pucharowe w piłce nożnej. Turniej 1986-87 rozpoczął się w sierpniu 1986 r. rundą eliminacyjną, po której nastąpiły rundy kwalifikacyjne, a następnie rundy samego turnieju zakończone finałem pokazowym. W zależności od ich poziomu w systemie ligowym, wiele drużyn otrzymywało pożegnania do późniejszych rund. Jako kluby First Division, Coventry City i Tottenham Hotspur zostały pożegnane do trzeciej rundy, w której brały udział ostatnie 64 drużyny w rozgrywkach. Finał z 1987 roku był 106. finałem, który miał zostać rozegrany, odkąd po raz pierwszy odbył się w 1872 roku. W dwóch meczach ligowych pomiędzy Coventry i Tottenhamem w trakcie sezonu każda ze stron wygrała swoje mecze u siebie. Mecz na White Hart Lane w listopadzie 1986 roku wygrał 1:0 Tottenham, a Allen strzelił jedynego gola. Mecz rewanżowy na Highfield Road w Coventry odbył się miesiąc później, krótko po Bożym Narodzeniu. W meczu opisanym przez historyka z Coventry City, Jima Browna, jako „epickie spotkanie”, Tottenham prowadził 2-1 w przerwie, ale Dave Bennett odwrócił grę po int