1987-es FA-kupa-döntő

Article

May 19, 2022

Az 1987. évi FA-kupa-döntő a Coventry City és a Tottenham Hotspur között, 1987. május 16-án a londoni Wembley Stadionban, az FA-kupa, az angol labdarúgás elsődleges kupaversenyének 106. döntője volt. Hét éven belül ez volt a harmadik döntője a Tottenham Hotspurnek, a csapat 1981-ben és 1982-ben nyerte meg a trófeát, míg a Coventry először lépett pályára. Abban a szezonban mindkét klub szerepelt a labdarúgó-bajnokság első osztályában, így a harmadik körben bejutottak a versenybe. Mindketten öt meccset nyertek a fináléig, a Coventry 3–2-re verte a Leeds Unitedet, a Tottenham pedig 4–1-re verte a Watfordot az elődöntőben. Mindkét klub dalokat rögzített a döntőbe jutás emlékére. Miután a két fél decemberi bajnoki mérkőzése 4–3-ra zárt a Coventry ellen, a Tottenham menedzsere, David Pleat és a Coventry együttes menedzsere, John Sillett is izgalmas döntőre számított. Neil Midgley 96 ezres közönség előtt bíráskodott a mérkőzésen. A kezdőrúgást követő két percen belül a Tottenham megszerezte a vezetést. Chris Waddle beívelt a jobb szélen, Clive Allen pedig a védőt, Trevor Peake-et verte a labdához, és Steve Ogrizovic mellé fejelte a Coventry kapujába. Hét perccel később kiegyenlítettek az állások: Greg Downs mély keresztrúgását Keith Houchen Dave Bennett felé fejelte, aki megkerülte Ray Clemence-t, és Steve Hodge mellett a Tottenham kapujának sarkába ütötte a labdát. A coventryi Cyrille Regis érvénytelenített gólja volt, majd öt perccel a félidő előtt a Tottenham visszaállította egygólos előnyét. Hoddle szabadrúgását Gary Mabbutt érintette, és a coventryi kapu túlsó sarkába pattant. A második félidő közepén a Coventry ismét kiegyenlített, Houchen Bennett keresztrúgását fejesgóllal váltotta gólra, amelyet később a BBC szezonbeli góljának választottak. Még a teljes játékidőben is hosszabbításra volt szükség a meccs eldöntéséhez. A hosszabbítás egyetlen gólja az első harmadban született, amikor Lloyd McGrath labdája kipattant Mabbutt bal térdéről és Clemence fölött öngólt, így a végeredmény 3–2 a Coventry javára. A mérkőzést sok szakértő a verseny történetének egyik legnagyszerűbb döntőjének tartja, a BBC TV kommentátora, John Motson "a legjobb kupadöntőnek, amelyet volt szerencsém kommentálni". Allen gólja volt a 49. gólja a szezonban a Tottenhamben, ami 2021-ben továbbra is klubrekord. Miután megnyerte az FA-kupát, a Coventry általában kvalifikálta volna magát, hogy részt vegyen az 1987–1988-as Kupagyőztesek Európa Kupáján, de a Heysel Stadion katasztrófáját követően az angol klubokat az európai labdarúgásban eltiltották, így nem tudtak részt venni a Tottenham mellett. a bajnokság harmadik helyével kvalifikálta volna magát az 1987–88-as UEFA-kupába.

Háttér

Az FA-kupa egy éves kieséses torna, amelyen profi és amatőr férfiszövetségi labdarúgóklubok vesznek részt az angol labdarúgó-bajnokság rendszerében. Ez a világ legrégebbi labdarúgó kupaversenye. Az 1986–87-es torna 1986 augusztusában kezdődött az elődöntővel, ezt követték a selejtezők, majd magának a bajnokságnak a fordulói, amelyek a showpiece döntőjével csúcsosodtak ki. A ligarendszeren belüli szintje szerint sok csapat kapott továbbjutást a későbbi fordulókra. Első osztályú klubként a Coventry City és a Tottenham Hotspur is továbbjutott a harmadik fordulóba, amelyben a verseny utolsó 64 csapata szerepelt. Az 1987-es döntő volt a 106. döntő, amelyet először 1872-ben rendeztek meg. A Coventry és a Tottenham közötti szezon két bajnoki mérkőzésén mindkét fél megnyerte a hazai meccseit. Az 1986. novemberi White Hart Lane-i mérkőzést a Tottenham nyerte 1–0-ra, az egyetlen gólt Allen szerezte. A visszavágót a Coventry Highfield Roadon egy hónappal később, nem sokkal karácsony után rendezték. A Coventry City történésze, Jim Brown „epikus találkozónak” nevezett mérkőzésen a Tottenham 2–1-re vezetett a félidőben, de Dave Bennett megfordította a meccset az int után.